Close
Inżynier elektrotechniki jako przyszły programista

Przyszły Programista – dlaczego coraz więcej inżynierów po elektrotechnice decyduje się nim zostać?

Kiedy jako zespół Projektu “Przyszły Programista” robiliśmy research na temat pracy dla elektrotechników, to okazało się, że ta grupa zawodowa raczej nie ma problemu ze znalezieniem pracy. Co więcej, doświadczeni elektrotechnicy mogą przebierać w ofertach zatrudnienia. Dlatego zaczęliśmy szukać “głębiej” i pytać, aby poznać powód, dla którego coraz więcej z nich podejmuje się nauki programowania.

Powody przystąpienia kandydatów do Projektu “Przyszły Programista”

Poniżej przedstawimy powody, które były najczęściej wymieniane przez osoby zgłaszające się do rekrutacji w Projekcie PrzyszlyProgramista.pl

Wynagrodzenie – inżynierowie elektrotechniki chcą jednak więcej zarabiać i ten powód wymieniali najczęściej. Jednak jeśli to jest główna motywacja, to cała droga do zostania dobrym programistą może nie być łatwa, a późniejsza praca może nie przynieść satysfakcji. Jeżeli jednak oprócz tego powodu pojawią się inne oraz poczuje się pasję do programowania, to jak najbardziej wszystko będzie się zgadzało.

Praca z wysokim wynagrodzeniem w Polsce – dla inżynierów elektrotechniki jest trochę zagranicznych ofert pracy m.in. w Niemczech czy Holandii. Oczywiście pracując w takich krajach, zarobki będą wyższe niż w Polsce. Natomiast programiści są wyjątkową grupą zawodową, której zarobki są wysokie bez wyjeżdżania poza granice kraju. Oprócz tego polscy programiści są w czołówce rankingów międzynarodowych, dlatego wiele zagranicznych firm szuka w Polsce swoich pracowników, zarówno chcąc ściągnąć ich do siebie, jak również w formie pracy zdalnej.

Praca zdalna i stacjonarna na całym świecie

Praca zdalna – nawiązując do punktu wyżej, aby pracować dla zagranicznych firm (jak i polskich), nieraz nie trzeba nigdzie wyjeżdżać, a nawet wychodzić z domu. Programiści mają możliwość wyboru. Są oferty pracy zdalnej i stacjonarnej, a także systemu mieszanego (część czasu spędza się w biurze, część pracując zdalnie), dlatego programista może wybrać taki tryb, który najbardziej mu odpowiada.

Rozwój –  branża IT rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego wymaga od osób z nią związanych tego samego. Zauważyliśmy, że inżynierom elektrotechniki zależy na ciągłym rozwoju. Oprócz tego lubią uczyć się nowych rzeczy, dlatego jest to branża w sam raz dla nich.

Prestiż – podobno w Polsce programiści są bardziej doceniani niż automatycy i to jest kolejny powód, który podają kandydaci, chcący się dostać do Projektu.

Godziny pracy – firmy konkurują ze sobą o dobrych programistów i prześcigają się w wymyślaniu im udogodnień. Jednym z nich są elastyczne godziny pracy. Niektóre biura są otwarte przez 12 godzin dziennie, a pracownik wybiera taką porę na pracę, która mu najbardziej odpowiada i podczas której jest najbardziej wydajny. Niestety praca elektrotechnika raczej nie pozwala na takie udogodnienia.

Pozycja na rynku pracy – niektóre osoby nie myślą o całkowitej zmianie zawodu, a podniesieniu swoich kwalifikacji. Z pewnością kandydatura do pracy elektrotechnika, który potrafi programować, wybija się spośród innych zgłoszeń.

Efektywność pracy – widzimy, że elektrotechnicy chcą usprawniać swoją pracę. Pod tym względem zachowują się jak dobrzy programiści, którzy zamiast wykonywać jedną czynność wielokrotnie, wymyślają sposób na jej zautomatyzowanie poprzez stworzenie aplikacji ułatwiających wykonywanie złożonych obliczeń.

Analityczne myślenie – wybierając inżynierię elektrotechniki jako kierunek studiów, z pewnością trzeba mieć zdolność logicznego i analitycznego myślenia, aby sobie na studiach poradzić. Jest to ważne, ponieważ, aby być dobrym programistą te cechy trzeba posiadać. Praca programisty polega głównie na myśleniu i rozwiązywaniu nowych wyzwań, dlatego programista trenuje swój umysł oraz wymienione cechy praktycznie cały czas.

Czy inżynier elektrotechniki nadaje się na programistę?

Aby ukończyć studia na elektrotechnice, trzeba włożyć sporo wysiłku i posiadać odpowiednie cechy. Wiele z tych cech pokrywa się z tymi, które trzeba posiadać, chcąc zostać dobrym programistą. Poniżej wymienimy kilka, którymi charakteryzują się również inżynierowie elektrotechniki biorący udział w Projekcie “Przyszły Programista”:

Zdolność analitycznego i logicznego myślenia – są to cechy niezbędne zarówno w pracy elektrotechnika jak i dobrego programisty.

Cierpliwość i wytrwałość – aby przejść przez studia na elektrotechnice, trzeba nieraz powtarzać różne próby i obliczenia podczas wykonywania nawet prostych urządzeń czy obwodów, dlatego cierpliwość i wytrwałość jest tak ważna zarówno podczas nauki jak i w obydwu zawodach.


Matematyka jako kluczowa umiejętność przyszłego programisty

Zdolności matematyczne – na studiach z inżynierii elektrotechniki, matematyka jest na wysokim poziomie. Do ogarnięcia są liczby zespolone, całki pojedyncze i wielokrotne, równania różniczkowe oraz wiele innych zagadnień. Dzięki temu, osoby po tym kierunku mają dobry trening umysłowy i dobrze sobie radzą na szkoleniu Przyszły Programista, ponieważ szybciej się uczą i lepiej rozumieją programowanie. Samą matematykę wykorzystuje się w programowaniu w różnym stopniu. Zależy to od projektu, stanowiska i firmy, w której się pracuje.

Dokładność – nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, żeby dobry elektrotechnik mógłby pracować niedbale. W tym przypadku szczegóły mogą mieć wielkie znaczenie. Podobnie jest podczas pracy programisty. Jeśli będzie on pisał programy niedbale, a jego kod będzie zapisany w taki sposób, którego nawet on sam nie będzie w stanie za kilka miesięcy rozszyfrować, to prędzej czy później inni programiści nie będą chcieli z nim współpracować. Obecnie nad jednym programem coraz częściej pracuje cały zespół, dlatego, trzeba go pisać tak, aby kolega który go przejmie nie miał problemów z ulepszaniem czy kontynuacją pracy.

Przyszły Programista opinia mgr inż. elektrotechniki

Łukasz, mgr inż. elektrotechniki, który jest jednym z naszych studentów biorących udział w Projekcie “Przyszły Programista” przedstawił opinię na temat nauki programowania. Tym samym potwierdza fakt, że nie wszyscy elektrotechnicy po zakończeniu szkolenia chcą się od razu przebranżowić:

“Moja historia jest prawdopodobnie odmienna od większości uczestników szkolenia. Na projekt „Przyszły Programista” natknąłem się przypadkowo. Powiem szczerze, iż nie zamierzałem nawet uczyć się programowania stron internetowych ani aplikacji. Jestem szczęśliwym programistą sterowników PLC i nie planuję z tym zerwać. To projekt znalazł mnie. Skusił, żebym kliknął na link a później już się zaczęło… Pierwszy filmik z Arturem w roli głównej uderzył we mnie… otwartością, z jaką On przemawiał. Zaufałem temu gościowi z video, iż zamierza On mnie naprawdę czegoś nauczyć. No i stwierdziłem, czemu nie. Uznałem to za pewnego rodzaju inwestycję we własny rozwój. Później była rekrutacja, przeprowadzona na profesjonalnym poziomie no i przeszliśmy do pierwszych zajęć.

Co mi najbardziej przypadło do gustu, to to, iż Artur wraz z zespołem nie uczy mnie tylko programowania, ale także jak być programistą. Jak podchodzić do wielu rzeczy niezbędnych podczas pisania kodu i jak odnaleźć się w świecie zer i jedynek. Jako, iż programistą PLC jestem z zawodu a nie z wykształcenia, to kurs ten pomaga mi także usystematyzować wiedzę, którą już posiadam.

Programowanie jest… fajne. Może i prostota tego zdania powala, ale o to chodzi. Programowane funkcje mają być proste i przejrzyste. Programowanie pozwala rozwijać wyobraźnię i zapewnia świetną zabawę. Programowanie jest… użyteczne. Daje ogromną satysfakcję z tworzenia aplikacji, które przydają się w codziennym życiu. Programowanie jest… frustrujące, męczące i czasochłonne… ale to tylko motywuje mnie do dalszego programowania.

Jestem człowiekiem z natury upartym. Uporem sięgam najznamienitszych przedstawicieli gatunku osłów. Jestem również ciekawy, ciekawy wszystkiego co dla mnie nowe. I dzięki połączeniu tych dwóch cech żaden projekt nie został przeze mnie porzucony przed ukończeniem. Cechy te są ważne w zawodzie programisty, gdyż to one najbardziej motywują do pracy. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem tego a nie innego kursu i zgadzasz się z tym co napisałem, to myślę iż jesteś na dobrej drodze, aby Artur nauczył Cię bycia dobrym programistą. Powodzenia.”

Przyszły Programista opinie

 

Całą wypowiedź Łukasza oraz innych uczestników można przeczytać na stronie z opiniami o “Przyszły Programista”: http://przyszlyprogramista.pl/opinie

Cieszymy się, gdy do Projektu “Przyszły Programista” zgłaszają się osoby po elektrotechnice (rekrutacja.przyszlyprogramista.pl), ponieważ widzimy, że dobrze sobie radzą. Jedni chcą całkiem zmienić branżę i zostać programistami, a drudzy planują wykorzystanie wiedzy i umiejętności z zakresu programowania w swoim zawodzie. Wszyscy mają spory potencjał, dlatego jak tylko możemy staramy się im pomóc w osiągnięciu celu.

Satysfakcjonujących Wyzwań
Zespół Projektu PrzyszłyProgramista.pl


Od redakcji Elektromonter.pl :  Materiał Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *